پیشنهادات ویژه جهت موفقیت در امتحانات

گام به گام مطالعات اجتماعی نهم | درس 24: اقتصاد و بهره وری

گام به گام مطالعات اجتماعی نهم | درس 24: اقتصاد و بهره وری


جواب فعالیت صفحه 164 مطالعات اجتماعی

۱- به چند گروه تقسیم شوید. محصولی مانند نان را درنظر بگیرید. هرگروه یکی از مراحل را انتخاب کند: مرحلهٔ اوّل تولید (کشت گندم، برداشت گندم، تولید آرد، پختن نان) مرحلهٔ دوم توزیع یا فروش نان و مرحلهٔ سوم مصرف نان. هر گروه بگوید که چه راه هایی برای بالا بردن بهره وری در آن مرحله وجود دارد.

در مرحله اول مواردی مانند کشاورزی مکانیزه با استفاده از روش های صحیح و با آبیاری قطره ای و درو توسط کمباین و در تولیدی استفاده از کارخانه های صنعتی و در پخت نان آموزش نانوایان با نحوه صحیح پخت نان می توان اشاره کرد. در مرحله دوم می توان با آموزش از طریق رسانه ها مردم را به آگاهی رساند که به میزان مصرف خرید کنند در مرحله مصرف هم روش های صحیح نگهداری از نان مانند قرار دادن در فریزر و نگهداشتن نان در کیسه های پلاستیکی می تواند به بهره وری کمک کند.

۲- به نظر شما، اگر میزان هزینه های تولید (نهاده ها) را افزایش دهیم و به همان اندازه میزان تولید افزایش یابد، باز هم می توانیم ادعا کنیم بهره وری اتفاق افتاده است؟

خیر، زیرا بهره وری زمانی اتفاق می افتد که کیفیت نیز افزایش پیدا کند و در مرحله فرآیند بهره وری انجام شود یعنی روش های تولید و توزیع نیز باید اصلاح شود.

۳- آیا در محل زندگی شما مراکز خریدی وجود دارند که بتوان گفت موجب عرضهٔ بهتر کالا یا خدمات شده اند و بهره وری در توزیع را بالا برده اند؟ دربارهٔ آنها توضیح دهید.

با توجه به محل سکونت دانش آموزان متفاوت است ولی فروشگاه های زنجیره ای یکی از مهم ترین مراکزی هستند که موجب بهره وری شده اند زیرا در آنها بسیاری از اجناس را می توان تهیه کرد و یا ایجاد میادین میوه و تره بار توسط شهرداری ها که فاصله تولید و مصرف را کاهش داده است و به جای این که افراد به چندین مغازه بروند به یک محل می روند و مایحتاج روزانه و یا ماهانهٔ خود را تهیه می کنند.

مطالب پیشنهادی:

جواب فعالیت صفحه 166 مطالعات اجتماعی

۴- مسعود و پسر عمویش با هم به مسافرت رفته و در مهمان سرایی اقامت داشتند. یک روز برای گردش در شهر از مهمان سرا بیرون رفتند. هنوز چند قدمی بیشتر از آن جا دور نشده بودند که مسعود گفت: «فراموش کردم لامپ ها و کولر (خنک کن) اتاق را خاموش کنم. باید برگردم و این کار را انجام دهم.» ولی پسر عمویش گفت: «لازم نیست. ما برای اقامتمان و چیزهایی که مصرف می کنیم به صاحب مهمان سرا پول می دهیم .» شما کدام نظر را درست می دانید؟ چرا؟

نظر مسعود، هر چند آنها هزینه هتل را پرداخت می کنند اما به هر حال انرژی یک کشور در حال هدر رفتن است چه مسعود و چه پسر عمویش هزینه آن را بپردازند و یا صاحب هنل، اسراف در مصرف مانع از بهره وری و موجب خرابی و تحمیل هزینه های زیاد می شود. هزینه تولید و توزیع نیروی برق و همچنین نگهداری از تجهیزات بسیار سنگین است در صورتی که با بهره وری درست می توان حتی برق را صادر کرد و موجب درآمد بیشتر برای کشور شد.

۵- کاربرگهٔ شماره (۱۸) را با همفکری یکدیگر در کلاس انجام دهید.

جواب کاربرگه شماره 18 در لینک (http://bistshoo.ir/post/142) قرار دارد. جهت مشاهده، روی لینک کلیک کنید.

۶- همفکری کنید و بگویید شما دانش آموزان از چه راه هایی می توانید به تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی در کشور کمک کنید. دست کم سه راه پیشنهاد کنید.

1) خرید کالاهای داخلی

2) نگهداری درست امکانات موجود مدرسه

3) درست و با انگیزه درس خواندن جهت کمک به آینده کشور

4) آموزش نیروهای خلاق و توانمند جهت تولید کالاها و صادرات به کشورهای دیگر

لیست تمام گام به گام‌های مطالعات اجتماعی نهم:
۹۹/۱۱/۲۸ تعداد بازدید: ۴۷۶۳

مطالعات اجتماعی نهم

گام به گام مطالعات اجتماعی نهم

نظرات کاربران
میشه نمونه سوال امتحان مطالعات شهرستانی رد کنید؟
توجه:

در صورت اشکال در پرداخت یا عدم دریافت فایل پس از پرداخت، از طریق صفحه تماس با ما پیگیری نمایید.

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
تجدید کد امنیتی